Klaipėdoje buvo surengtas pirmasis „CreativeMornings“ kūrybinių pusryčių renginys. Po susitikimo su jo svečiu – „The Atomic Garden Vilnius“ mokyklos reklamos kurso vadovu bei agentūros Vilniuje „Bechtle & Milzarajs“ partneriu, Antonio Bechtle, liko daug emocijų. Kovo mėnesio tema „Ripple“ ir diskusija apie grožio sampratą visuomenėje bei Antonio istorija paliko išties ypatingą įspūdį.
Tai, kodėl visgi paveikslas?
Susitikimo metu kūrybininkas Antonio papasakojo istoriją, kodėl jis įsigijo labai brangų – Lietuvos tapytojo, dailininko Viginto Stankaus paveikslą „A MAN 5“. Pats Antonio juokavo, jog nėra turtingas, todėl ši investicija daugeliui galėjo pasirodyti keista, nes juk yra vertingesnių, praktiškesnių daiktų, kuriuos būtų galima nusipirkti. Tačiau pačiam Antonio šio meno kūrinio reikšmė slypi kur kas giliau.
Kūrybininkas pasidalino itin asmenine patirtimi ir atskleidė, jog jo požiūrį į meno grožį ir jo vertę suformavo vaikystėje patirtos patyčios dėl išvaizdos. Tuo metu jis prisipažino tikėjęs, jog jei kažkam kažkas yra negražu – vadinasi tai tiesa, todėl jis išties jautėsi kitoks. Tik bėgant laikui Antonio suprato, jog kaip jis įvardino „beautiful“ nėra tas pats, kas „pretty“. Vieniems gali būti gražu raudonas apskritimas, kitiems – rudas kvadratas. Ir jie nėra vienas už kitą blogesni – tai tik formos ir spalvos.
Paveikslas, kuris daug kam pasirodytų tiesiog meno kūrinys, Antonio – tarsi simbolis ir dar vienas priminimas, jog kiekvienas mūsų esame bendros žmonijos. nuolatinio ryšio, sąsajos dalis. Kad ir kokia figūra bebūtume, kad ir kokios odos spalvos ar iš kokios šalies. Dėl to šis paveikslas ir sužavėjo Antonio – jame vaizduojama figūra jam pasirodė absoliučiai graži, nes, nepaisant jos vizualinio išpildymo – tai vistiek dalis mūsų.
Ką gali menas?
Viena įsimintiniausių Antonio Bechtle išsakytų frazių: „Menas – tai kone vienintelis dalykas galintis išgelbėti pasaulį“. Kodėl? Nes pasak jo, tai padeda kurti ryšius, bendradarbiauti, sietis, komunikuoti. Jis padeda jausti ir skleisti empatiją, o pastaroji – pagrindinis meno įrankis. Antonio teigė, jog menas sukelia išgyvenimus ir paskatina prijausti net tiems, kurių nepažįstame, tiems, kurių yra netikri ir išgalvoti – pavyzdžiui, jaučiame įvairiausias emocijas žiūrėdami filmus ar skaitydami knygas. Tyrinėdamas žmogaus esmę, menas primena, jog priklausome bendrai žmonijai – visi esame jos dalis.
„Grožis – tai empatija, kuri yra kur kas svarbesnė už grožio vertinimą tik išoriniais aspektais – pagal simetriją, spalvą, formą, o svarbiausia, jog ji pasireiškia meile vieni kitiems“ – susitikimo metu sakė kūrėjas.
*Straipsniui panaudota Viginto Stankaus paveikslo „A MAN 5“ iliustracija.